August 8-9, 2023 – Milwaukee, WI
Market Lamb Show – Judge: Brent Jennings
Grand Champion Market Lamb
Champion Cross
Brayden Bowers – Bred by Neff
Reserve Champion Market Lamb
Reserve Cross
Trenna Cherney – Bred by Impact
3rd Overall Market Lamb
Champion Hamp
Lilli Berget – Bred by Steva Robinson
4th Overall Market Lamb
Champion Natural
Cate Cherney – Bred by Vanderlaan
5th Overall Market Lamb
Champion Shrop
Lainey Popp – Bred by Lambright
Champion Dorset
Ryli Theis – Bred by Silver Smith
Reserve Dorset
Amara Bugeihagen – Bred by Balfanz
Champion Oxford
Caleb Tracy – Bred by Steva Robinson
Reserve Oxford
Katie Walkington – Bred by JFSS
Champion Natural
Cate Cherney – Bred by Vanderlaan
Reserve Natural
Ryli Theis – Bred by Theis
Class 1 – 1st: Aubrey Brandt – Bred by Schminke | Class 1 – 2nd: Drew Benninger – Bred by JFSS |
Class 2 – 1st: Wyatt Nixon – Bred by Amthauer | Class 2 – 2nd: Cole Slark – Bred by Brookwood |
Class 3 – 1st: Cate Cherney – Bred by Vanderlaan | Class 3 – 2nd: Ryli Theis – Bred by Theis |
Class 4 – 1st: Isaac Dole – Bred by JFSS | Class 4 – 2nd: Keegan Wenger – Bred by Lansing |
Champion Hamp
Lilli Berget – Bred by Steva Robinson
Reserve Hamp
Brayden Bowers – Bred by Steva Robinson
Class 1 – 1st: Macie Squires – Bred by Squires | Class 1 – 2nd: Cally Von Haden – Bred by Halo-way |
Class 2 – 1st: Brayden Bowers – Bred by Steva Robinson | Class 2 – 2nd: Wyatt Nixon – Bred by JFSS |
Class 3 – 1st: Lilli Berget – Bred by Steva Robinson | Class 3 – 2nd: Isabel Roloff – Bred by CLM |
Class 4 – 1st: Gabby Huitema – Bred by Impact | Class 4 – 2nd: Ty Thorson – Bred by Metro |
Class 5 – 1st: Sydney Cherney – Bred by Impact | Class 5 – 2nd: Jalyn Loehrke – Bred by Loehrke |
Class 6 – 1st: Cole Slark – Bred by Slark | Class 6 – 2nd: Briana Aue – Bred by Rule |
Class 1 – 1st: Ramona Holden – Bred by Balfanz | Class 1 – 2nd: Ella Popper |
Class 2 – 1st: Lilli Berget – Bred by Steva Robinson | Class 2 – 2nd: Morgan Squires – Bred by Beam Ranch |
Class 3 – 1st: Bracen Brandt – Bred by Schminke | Class 3 – 2nd: Jaylyn Loehrke – bred by Steva Robinson |
Class 4 – 1st: Reagan Suddeth – Bred by BJ Rule | Class 4 – 2nd: Gabby Huitema – Bred by Impact |
Class 5 – 1st: Brayden Bowers – Bred by Neff | Class 5 – 2nd: Lindsey Montgomery |
Class 6 – 1st: Trenna Cherney – Bred by Impact | Class 6 – 2nd: Sydney Watson – Bred by JFSS |
Class 7 – 1st: Isabel Roloff – Bred by CLM | Class 7 – 2nd: Sydney Cherney – Bred by Impact |
Ewe Show – Judge: Craig Beckmier
Grand Commercial Ewe
Brayden Bowers – Bred by Neff
Reserve Champion Commercial Ewe
Wyatt Nixon – Bred by JFSS
Class 1 Yearling – 1st: Rylie Theis – Bred by JFSS | Class 1 Yearling – 2nd: Ty Thorson – Bred by Miller Hamps |
Class 2 – 1st: Gavin Slark – Bred by Slark | Class 2 – 2nd: Justing Johnson – Bred by Jason Johnson |
Class 3 – 1st: Brayden Bowers – Bred by Neff | Class 3 – 2nd: Katie Walkington – Bred by JFSS |
Class 4 – 1st: Keegan Steinke – Bred by Jason Johnson | Class 4 – 2nd: Jalyn Loehrke – Bred by Loehrke |
Class 5 – 1st: Bracen Brandt – Bred by Schminke | Class 5 – 2nd: Lilli Berget – Bred by Steva Robinson |
Class 6 – 1st: Wyatt Nixon – Bred by JFSS | Class 6 – 2nd: Lilli Berget – Bred by Steva Robinson |
Class 7 – 1st: Sydney Watson – Bred by Amburgey | Class 7 – 2nd: Jalyn Loehrke – Bred by Loehrke |
Bred & Owned Market Show – Judge: Craig Beckmier
Grand Champion Bred & Owned Market Lamb
Champion Hamp
Wyatt Nixon – Bred by JFSS
Reserve Champion Bred & Owned Market Lamb
Reserve Hamp
Justin Johnson – Bred by Jason Johnson
3rd Overall Bred & Owned Market Lamb
Champion Natural
Ryli Theis – Bred by Thies
4th Overall Bred & Owned Market Lamb
Champion Southdown
Paul Riemer – Bred by Riemer
5th Overall Bred & Owned Market Lamb
Reserve Southdown
Annamarie Aue – Bred by Aue
Champion Southdown
Paul Riemer – Bred by Riemer
Reserve Southdown
Annamarie Aue – Bred by Aue
Champion Natural
Ryli Theis – Bred by Thies
Champion Hamp
Wyatt Nixon – Bred by JFSS
Reserve Hamp
Justin Johnson – Bred by Jason Johnson
Class 1 – 1st: Ty Thorson – Bred by Metro | Class 1 – 2nd: Jalyn Loehrke – Bred by Loehrke |
Class 2 – 1st: Wyatt Nixon – Bred by JFSS | Class 2 – 2nd: Justin Johnson – Bred by Jason Johnson |